15 kosztownych błędów przy budowie domu

Błędy przy wykonaniu budowy są zupełnie normalne, popełniamy je wszyscy. Specjaliści zdefiniowali jednak 15 najczęściej powtarzanych błędów przy budowie nieruchomości i jednocześnie najbardziej nadwyrężających nasz budżet. 

1. Niewłaściwie zagęszczony grunt – może spowodować pęknięcie i nierównomierne osiadanie betonowej płyty posadzki.

2. Błędy w fundamentach – mogą powodować zawilgocenia murów, pękanie ścian, itp.

3. Brak zbrojenia podłogi w gruncie – może powodować jej pękanie.

4. Brak lub niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – powoduje zawilgocenie i korozję elementów konstrukcyjnych (szczególnie istotne przy budowie domu z piwnicą).

5. Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian – może powodować problemy podczas tynkowania czy osadzania okien. Wygładzanie nierówności, to większa ilość zużytego tynku i tym samym większe koszty.

Budowa domu

6. Niewłaściwa zaprawa – może skutkować powstaniem mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, co spowoduje w konsekwencji zwiększenie rachunków za ogrzewanie.

7. Niezgodne z projektem wykonanie – również może skutkować powstaniem mostków termicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie nadproży, okien, balkonów, itp.).

8. Źle wykonany strop gęstożebrowy (brak żeber rozdzielczych i podwojonych belek w miejscu oparcia ścian działowych) – powoduje widoczne rysy na suficie.

9. Źle usztywniona ścianka kolankowa – brak wzmocnień i wieńca ścianki kolankowej może skutkować nawet zawaleniem się dachu.

10. Wykonanie prac niezgodnie z wytycznymi – np. betonowanie powinno odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych, itp.

11. Zła izolacja tarasu lub dachu płaskiego – może skutkować przeciekaniem.

12. Zmiana pokrycia więźby dachowej bez sprawdzenia obciążeń przez projektanta oraz montowanie dodatkowych elementów bez sprawdzenia wytrzymałości.

13. Nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie – grożą zaciekaniem i zawilgoceniem konstrukcji.

14. Samowolne zmiany w wymiarach schodów – mogą być niewygodne lub nawet niebezpieczne dla użytkownika.

15. Kiepskiej jakości materiały budowlane.

ubezpieczenie mieszkania

Przy budowie domu, poza powyższymi błędami, należy unikać tego największego, czyli taniej i nieprofesjonalnej ekipy budowlanej. To tym ludziom powierzamy nasz obecny majątek, nasze finanse i bezpieczeństwo w przyszłości. To, na czym zaoszczędzimy na etapie budowy domu, odbije się negatywnie na naszym portfelu w przyszłości, powodując nie tylko straty finansowe, ale również czas i nerwy. Bądźmy zatem mądrzy przed szkodą i uczmy się na cudzych błędach.

Artykuł napisany na podstawie: bankier.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.