3 powody, dla których warto mieć ubezpieczenia pod kredyt

Spłata kredytu hipotecznego na www.lowcakredytow.pl to spore wyzwanie. Każdy kredytobiorca chciałby aby jego rata była jak najniższa i jak najmniej uciążliwa dla domowego budżetu. Dlatego wielu z niechęcią reaguje na propozycje zakupu ubezpieczenia pod kredyt hipoteczny. Tymczasem ubezpieczenia mają sporo plusów i, pomimo trochę wyższej raty kredytowej, warto je rozważyć. O jakie polisy chodzi i dlaczego?

Generalnie ubezpieczenia pod kredyt można podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Wśród obowiązkowych znajdziemy: ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego (obowiązuje do czasu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki) oraz ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem (umożliwia uzyskanie wyższej kwoty kredytu przy niskim wkładzie własnym bądź przy jego braku). Wśród nieobowiązkowych: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od poważnego zachorowania i ubezpieczenie od utraty pracy. Które warto mieć?

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Z racji, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla kredytobiorców, właściwie nie mamy co dywagować, dlaczego warto je mieć. Jednak wielu właścicieli mieszkań nie posiada takiego ubezpieczenia, bo uznaje je za zbędnie. Tymczasem każdy komu zależy na posiadanym dachu nad głową powinien je mieć. Wyobraźmy sobie, że spotyka nas nieszczęście np. przychodzi powódź lub niespodziewany pożar. Tracimy dobytek naszego życia! Niestety lekkomyślność powoduje, że wielu posiadaczy nieruchomości patrzy krótkowzrocznie na posiadane dobra i może się na tym fakcie mocno przejechać. Kredytobiorcy nie mają wyjścia – muszą mieć ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Z drugiej strony, chcąc nie chcąc, są zabezpieczeni i chronieni. Może się okazać, że niejednemu ów przymus wyjdzie na dobre!

ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie od utraty pracy

Czasy są niepewne, a polski rynek pracy bezwzględny. Nikt do końca nie wie, jak będzie wyglądała jego sytuacja zawodowa za dziesięć lat. Utrata pracy na skutek likwidacji firmy, redukcji zatrudnienia, a może poważnej choroby? Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, często na 20, 30 lat. W tak długim czasie wiele może się zdarzyć. Ubezpieczenie od utraty pracy może okazać się zbawienne, bo w razie utraty pracy kredytobiorca nie straci płynności finansowej i nie będzie miał przez pewien okres czasu problemów z opłaceniem raty kredytu – tym zajmie się ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie na życie – bo nigdy nie wiesz, co się może zdarzyć

Polisa na życie pod kredyt hipoteczny ma wiele zalet. Wyobraźmy sobie taką sytuację: kredytobiorca bierze kredyt na dom. Jest głównym żywicielem rodziny. Jego partnerka co prawda pracuje, ale osiąga znacznie mniejsze dochody w związku z tym, to głównie na nim spoczywa spłata kredytu. Któregoś dnia dochodzi do nieszczęścia: mężczyzna ginie w wypadku samochodowym. Gdyby nie ubezpieczenie na życie, rodzina zmarłego nie tylko zostałaby w trudnej sytuacji materialnej, ale z dużym zobowiązaniem kredytowym, którego nie byłaby w stanie spłacić. Polisa na życie pozwoliła spłacić do końca kredyt hipoteczny i nie pozbawiła rodziny ubezpieczonego dachu nad głową.

Polisa na życie pod kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla kredytobiorcy jak i samego banku. Instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że z chwilą śmierci głównego żywiciela rodziny, mają problem z kredytem, bo rodzina kredytobiorcy nie poradzi sobie z jego spłatą. Ubezpieczenie na życie pod kredyt jest zatem odpowiedzią na potrzeby obu stron. W zamian za wykup ubezpieczenia, banki oferują niższą marżę i korzystniejsze warunki kredytu.

Warto się ubezpieczyć – i to nie tylko z powodu kredytu hipotecznego. Niejednej osobie taki kredyt może pomóc uświadomić jak ważną rzeczą jest zabezpieczenie siebie oraz rodziny od rozmaitych zdarzeń. Los bywa bardzo przewrotny. Chcesz ryzykować szczęściem własnej rodziny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.