Czy koniec budowy oznacza koniec ochrony z ubezpieczenia?

Ubezpieczenie nieruchomości to umowa terminowa, zawierana najczęściej na okres 12 miesięcy. Przy bardziej sprzyjającej pogodzie można przyspieszyć postęp niektórych prac budowlanych i tym samym zakończyć inwestycję przed planowanym terminem. Czy wtedy posiadane ubezpieczenie traci ważność?

ukończenie budowy domu

Każdy kto buduje dom chciałby jak najszybciej zakończyć pracę i wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Aby nie przedłużać, tego i tak zazwyczaj długiego okresu, warto sprawdzić jak ubezpieczyć nieruchomość w budowie. Wybrane Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje wszelkie koszta związane np. z dewastacją, zalaniem, pożarem naszego domu w budowie.
cta ubezpieczenie mieszkania

Co zawiera polisa ubezpieczeniowa mieszkania?

Podstawowa wersja polisy mieszkaniowej gwarantuje ochronę nieruchomości tj. ścian, murów, stropów, tynków wewnętrznych i zewnętrznych, ale i stałych elementów. Ubezpieczenie ochroną obejmuje również:

  • sprzęt i maszyny budowlane,
  • instalacje (np. cieplną, przeciwwilgociową),
  • schody, tarasy, dach, balustrady,
  • elementy stałe i ruchomości od kradzieży i dewastacji,
  • następstwa zdarzeń losowych: pożaru, huraganu, osuwania się ziemi, uderzenia piorunu, eksplozji.

Ponadto Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują szereg dodatkowym opcji, np. doubezpieczenie pomieszczeń gospodarczych, OC w życiu prywatnym, usługi z zakresu assistance.

Koniec budowy oznacza koniec ubezpieczenia?

Długość trwania prac budowlanych domu to kwestia bardzo indywidualna, zależy w znacznej mierze od środków, jakimi dysponujemy. Przyjmuje się, że optymalny czas na postawienie nieruchomości to od 12 do 16 miesięcy. Oczywiście, jeśli posiadamy odpowiednie środki lub jeśli zdecydujemy się na kredyt.

Polisa dom w budowie trwa od chwili zawarcia umowy – nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po opłaceniu składki lub pierwszej raty. Trwa do zakończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania.  Co jednak jeśli zakończymy prace, wcześniej niż założyliśmy przy podpisaniu polis? Lub odwrotnie co w przypadku wygaśnięcia okresu ubezpieczeniowego, a nie skończenia prac budowlanych?

W każdym z tych przypadków nie musimy się martwić, ponieważ TU zapewniają automatyczne przejście zakresu ubezpieczeniowego z polisy dla domu w budowie w polisę dla domu. Jeśli więc zakończymy pracę wcześniej warto skontaktować się z agentem, który przekształci umowę.

Przykłady z OWU wzięte

Np. w Link 4 okres ubezpieczeniowy trwa 12 miesięcy, jeśli jednak uda nam się zakończyć pracę szybciej TU gwarantuje automatyczną zmianę zakresu polisy na ubezpieczenie naszego już zamieszkałego domu.

Natomiast jeśli prace budowlane trwają dłużej niż początkowo oszacowaliśmy, wystarczy przedłużyć umowę na kolejny okres ubezpieczeniowy. W Generali polisa zawierana jest na rok, jednak po upływie tego czasu jest automatycznie wznawiana.

W przypadku gdy, prace budowlane zakończymy się w czasie trwania umowy TU zapewnia automatyczną zmianę ochrony ubezpieczeniowej pomiędzy budową a domem oddanym do użytku, nie musimy więc dokonywać zmian w umowie ubezpieczeniowej

Przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej domu w budowie nie musimy dokładnie wiedzieć kiedy zakończymy prace budowlane. Jeśli inwestycja zakończy się wcześniej, TU zapewni ochronę również naszego nowego domu, dlatego warto zastanowić się nad kupnem polisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.