Czy można ubezpieczyć dom w budowie?

Funkcjonujące powszechnie określenie „polisa mieszkaniowa” dotyczy w domyśle zarówno mieszkań w bloku bez względu na liczbę kondygnacji, jak i domów – wolno-stojących bądź szeregowych. Tymczasem istnieje też osobna możliwość ochrony nieruchomości jeszcze przed wprowadzeniem się do niej.

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie to jedna z trzech ze sztandarowych propozycji oferowanych przez kalkulator i porównywarkę produktów polisowych pod nazwą „budynek w budowie”, czyli dokładnie co?

Dom w budowie

Definicja jasno precyzuje ten termin. Chodzi o inwestycję zadaszoną i zamkniętą bez uzyskania odbioru technicznego. Dom musi posiadać wstawione okna oraz drzwi zamykane na zamek. Ogrodzenie działki, na której stoi budowany dom nie jest konieczne, ale i ten element można ubezpieczyć, podobnie jak wolnostojący garaż i inne obiekty stałe, a w niektórych Towarzystwach także materiały budowlane.

ubezpieczenie mieszkania
Mieszkanie w budowie

Polisa Dom w budowie obejmuje także mieszkanie wraz z jego stałymi elementami w okresie od momentu rozpoczęcia prac, które polegają na rozbudowie lub przebudowie do dnia ich zakończenia.

Procedura wyliczania składki za takie ubezpieczenie jest taka sama jak w przypadku domu czy lokalu mieszkalnego. Przyszły ubezpieczony wypełnia:

  • dane podstawowe (powierzchnię użytkową, rok budowy, tytuł prawny),
  • dane adresowe (kod pocztowy nieruchomości, miejscowość, ulicę),
  • historię ubezpieczenia (datę rozpoczęcia ubezpieczenia, liczbę szkód w ostatnich 3 latach, informację o cesji na bank),
  • zakres ubezpieczenia (wartość nieruchomości).

Dane te wpisane zgodnie ze stanem faktycznym pozwolą precyzyjnie ustalić wysokość rocznej składki za dom w budowie i porównać do kilku ofert spełniających kryteria przyszłego ubezpieczonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.