Ile kosztuje budowa domu?

Zawsze marzył ci się twój własny dom? Jeżeli chcesz zaplanować i zbudować go od podstaw, warto najpierw dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły i stworzyć realny kosztorys. Jak się do tego wszystkiego zabrać? Ile będzie kosztować budowa domu jednorodzinnego?

Nie istnieje jeden uniwersalny kosztorys, który pasowałby do każdego projektu domu. Po pierwsze, przy budowie domu trzeba uwzględnić takie czynniki jak ukształtowanie terenu czy jakość gruntu. Po drugie, jest spora różnica w kosztach parterowego domu a piętrowego. W pierwszym wypadku koszty są dużo niższe (nawet do 50 proc.), gdyż budowa domu piętrowego wiąże się z koniecznością budowy stropów, schodów, piwnicy itd. Po trzecie, nie chcemy mieszkać w identycznych domach zbudowanych „na jedno kopyto”.

ubezpieczenie mieszkania

Trzy, dwa, jeden… start!

Krok 1. Zapada decyzja: budujemy dom parterowy. Dom parterowy jest nie tyle tańszy w budowie, ale także wygodniejszy, gdy mieszkamy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz starszymi.

Krok 2. Zakup projektu budowlanego. Gotowe projekty można nabyć już o 3 tys. zł. Projekty indywidualne – od 5 do 15 tys. zł.

Krok 3. Uzyskanie pozwolenie na budowę. Konieczność wypełnienia wielu dokumentów nie powinna nas zniechęcać, w końcu chodzi o nasz wymarzony dom. Najważniejsze dokumenty to: dokumentacja warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu, warunki przyłączenia mediów, mapa sytuacyjno-wysokościowa. Koszt wykonania niezbędnej dokumentacji wyniesie nas od 3 do 6 tys. zł.

Krok 4. Budowa – stan zerowy. Stan zerowy, a więc odgrodzenie terenu budowy, wytyczenie lokalizacji budowy i wreszcie wylewanie fundamentów. Koszt wylania fundamentów pod parterowy dom szacuje się w granicach 80-150 zł za metr kwadratowy. Ważnym czynnikiem jest tutaj jakość gruntu – teren grząski i podmokły będzie potrzebował masywniejszych i kosztowniejszych fundamentów.

Krok 5. Budowa – stan surowy otwarty. Na tym etapie wykonuje się ściany, strop, więźbę dachową, komin, pokrycie dachu. Koszt betonowych ścian zewnętrznych oscyluje pomiędzy 180-250 zł na metr kwadratowy. Ułożenie ściany wewnętrznej to ok. 150 zł za metr kwadratowy. Koszty robocizny murarzy są dość zróżnicowane i wynoszą ok. 50-110 zł za metr kwadratowy.

Krok 6. Stan surowy zamknięty. Trzeci etap budowy to głównie wykonanie stolarki okiennej i wstawianie drzwi zewnętrznych. Koszt jednego okna plastikowego w standardowej wielkości waha się w granicach 700-1100 zł. Koszt montażu okna – do 200 zł. Wykonanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych – od 100 zł za sztukę. Dobre, drewniane drzwi to koszt 1500 zł (antywłamaniowe od 2 tys. zł do nawet kilkunasty tysięcy).

Podsumowując: średni koszt wybudowania parterowego domu o powierzchni do 120 metrów kwadratowych to minimum 150 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że nasz dom znajduje się w stanie surowym, a więc jeszcze nie przeznaczonym do zamieszkania. Ostatni etap to prace wykończeniowe czyli m. in. dokończenie instalacji sanitarnych oraz przyłączy elektrycznych. Średni koszt tego rodzaju prac wyniesie między 20 a 40 tys. zł.

Warto pamiętać, że dom w budowie również wymaga ubezpieczenia nieruchomości, które może okazać się bezcenne w przypadku problemów z budową, złą pogodą, nieszczęśliwymi wypadkami itd. Dbajmy nie tylko o gotowy dom, ale także o nieruchomość będącą w budowie. Lepiej dmuchać na zimne niż pozwolić aby coś zepsuło nam radość, gdy w końcu będziemy mogli wprowadzić się do swojego własnego i długo wyczekiwanego domu.

Artykuł został napisany w oparciu o porady w serwisie kalkulatorybudowlane.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.