Mieszkasz od lat w mieszkaniu komunalnym, płacisz czynsz, uzbierałeś sobie trochę oszczędności, dlaczego nie miałbyś wejść w posiadanie tej nieruchomości i zabezpieczyć się na przyszłość? Dowiedz się jakie potrzebujesz dokumenty i jak wygląda proces wykupu mieszkania komunalnego od Gminy.
Po pierwsze, aby Gmina mogła sprzedać mieszkanie musi najpierw posiadać prawo własności do danego mieszkania. Może się bowiem zdarzyć, że go nie ma w sytuacji gdy budynek jest usytuowany na działce, która nie należy do gminy. Jak już gmina ureguluje sytuację prawną danej nieruchomości można złożyć wniosek o wykup. W tym celu należy zgłosić się z odpowiednim pismem (gotowe wzory są dostępne w gminach, można je również pobrać z internetu) do urzędu gminy i referatu gospodarki mieszkaniowej lub mienia gminnego.
Dokumenty, jakich będziesz potrzebował w procesie wykupu mieszania komunalnego, to: umowa najmu lokalu mieszkalnego zawarta na czas nieokreślony, decyzja o przydziale lokalu i zaświadczenie o zameldowaniu, a także skrócony akt małżeństwa lub akt zgonu (jeśli o wykup starają się wdowa lub wdowiec, dzieci, konkubent lub konkubina zmarłego najemcy).
Następnie urząd prześle do nas informację o cenie mieszkania. Decyzję o możliwości sprzedaży danego lokalu podejmuje prezydent lub rada gminy. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy notarialnej z urzędem i dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Formalności trwają zwykle około pół roku.