Na jaki okres jest zawierana polisa nieruchomości w budowie?

Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami lub zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to aby postawić nasz dom, prace budowlane możemy zakończyć w terminie około półtora roku.

okres jest zawierana polisa nieruchomości w budowie

Jeśli jednak nie dysponujemy takimi pieniędzmi, prace budowlane mogą potrwać nawet kilka lat. Z pewnością nie chcemy dodatkowo wydłużać tego okresu, dlatego warto wykupić ubezpieczenie dla domu w budowie i nie martwić się nieprzewidzianymi wydatkami. Na jaki więc okres powinniśmy zawrzeć umowę ubezpieczeniową?

cta ubezpieczenie mieszkania

Początek i koniec ochrony ubezpieczeniowej

Polisa dom w budowie trwa od chwili zawarcia umowy (nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po opłaceniu składki lub pierwszej raty). Kończy się wraz z zakończeniem prac budowlanych lub z chwilą oddania nieruchomości do użytku. Często sami określamy na jaki okres chcemy podpisać umowę ubezpieczeniową.

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje polisę na rok, z możliwością automatycznego przedłużenia ochrony po tym czasie. Zazwyczaj również możemy wybrać tzw. umowę krótkoterminową, wówczas my sami decydujemy na jaki okres podpisujemy umowę, może to być nawet kilka miesięcy.

Nie warto więc martwić się, że po wcześniejszym zakończeniu prac budowlanych nasze pieniądze przepadną, ponieważ w chwili oddania nieruchomości do użytkowania możemy przekształcić zakres polisy na dom zamieszkały. Trzeba wówczas skontaktować się z agentem i przekształcić umowę. Zmiana zakresu ubezpieczeniowego może łączyć się ze zmianą składki ubezpieczeniowej. Nie musimy więc przejmować się, że źle oszacujemy czas trwania budowy, bo w każdej chwili swobodnie możemy zmienić umowę.

Okres polisy ubezpieczeniowej dom w budowie

Przyjrzyjmy się ofertom różnych TU właśnie dla domu w budowie – ochrona w Allianz rozpoczyna się w dniu podanym w umowie, natomiast umowę można zawrzeć na minimum 6 miesięcy.

W Generali natomiast umowę podpisuje się na rok i po każdym roku budowy polisa jest wznawiana. Jeśli jednak pracę zakończą się w połowie trwania umowy TU zapewnia płynne przejście ochrony ubezpieczeniowej pomiędzy budową a użytkowaniem, nie musimy więc dokonywać zmian w umowie ubezpieczeniowej. Generali wyznacza czas trwania umowy na 12 miesięcy (lub jeśli wolimy możemy wybrać krótszą opcję – umowę krótkoterminową).

W Link 4 podpisujemy umowę na 12 miesięcy, jeśli jednak uda nam się zakończyć pracę szybciej TU zapewnia nam automatyczną zmianę zakresu polisy na ubezpieczenie domu zamieszkałego.

Zazwyczaj więc my sami określamy na jak długo chcemy zawrzeć polisę, jeśli jednak zakończymy wcześniej prace budowlane warto skontaktować się z agentem i przekształcić umowę, która zakresem obejmować będzie już nie dom w budowie a nasz dom oddany do użytku. Zmiana polisy, a więc i zakresu ubezpieczeniowego, może łączyć się ze zmianą składki ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie domu w budowie to korzystna oferta ponieważ uchroni nas przed dodatkowymi kosztami, ponadto jeśli uda nam się skończyć pracę budowlane wcześniej zapewnia nam ochronę naszego nowo wybudowanego domu, a więc zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.