Niezbędnik ubezpieczającego drewniany dom

Cena ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu czynników. Jednym z nim jest materiał, z jakiego jest zbudowana nieruchomość, którą chcesz ubezpieczyć. Może to decydować o zniżce lub zwyżce ceny polisy mieszkaniowej. Generalnie ubezpieczenia domów murowanych są tańsze niż polisy, które obejmują ochroną domy drewniane. Jest to spowodowane tym, że dom z drewna stanowi konstrukcję łatwopalną – ryzyko wystąpienia pożaru lub innego zdarzenia losowego jest wyższe, więc zakłady ubezpieczeń często w tym wypadku stosują zwyżki. Co należy wiedzieć przy ubezpieczaniu drewnianego domu, aby wybrać dobrze?

ubezpieczenie mieszkania

Na stronie o ubezpieczeniach mieszkań http://ubezpieczdom.pl/ciekawostki/ubezpieczenie-drewnianego-domu-na-co-zwrocic-uwage/ autorka tekstu wymienia towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie stosują zwyżek z racji ryzyka pożaru lub istnieje szansa, że jej unikniesz – np. kiedy Twój dom będzie drewniany, ale dach nie będzie zbudowany z tego łatwopalnego materiału. Ubezpieczyciele przy zwyżkach mogą kierować się również klasami palności. Ocenią, do której klasy należy Twoja nieruchomość. Zwyżki wynikają z tego, że zaprószenie pożaru w drewnianym domu jest bardziej prawdopodobne, a z kolei jego ugaszenie już trudniejsze.

Osoba ubezpieczająca domek powinna zwrócić uwagę na stan techniczny drewnianego domu oraz na jego zabezpieczenia. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli szkoda wyniknie np. z wad konstrukcyjnych, błędów projektowych, braku konserwacji i opieki, nieszczelności instalacji, przepięcia, zużycia, działania insektów lub grzyba. Nie można dopuścić się niedbalstwa, licząc na to, że zakład ubezpieczeń pokryje wszystkie straty.

Suma ubezpieczenia może być ustalona na podstawie wartości odtworzeniowej, co oznacza, że ubezpieczyciel nie pomniejsza kwoty odszkodowania o stan zużycia technicznego, jak w przypadku wartości rzeczywistej (amortyzowanej).

Polisa mieszkaniowa obejmuje również elementy ruchome lub stałe znajdujące się w ubezpieczonej nieruchomości, np. na wypadek kradzieży z włamaniem. W takim wypadku wszelkie otwory, wejścia do np. domku letniskowego muszą być tak zamknięte, aby nie było możliwe dostanie się do niego osób trzecich bez użycia odpowiednich narzędzi i siły – a to powinno zostawić wyraźne ślady, będące dla ubezpieczyciela dowodem, że rzeczywiście doszło do kradzieży z włamaniem.

Każda osoba ubezpieczająca swoją nieruchomość, powinna uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby zdawać sobie świadomość z tego, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie zgodzi się na wypłatę pieniędzy, w związku z czym jakich sytuacji należy unikać, a czego jeszcze trzeba dopilnować.

ubezpieczenie mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.