Ubezpieczenie od zalania mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć nieoczekiwanych zdarzeń losowych, ale można się przed nimi zabezpieczyć. Warto pomyśleć o ochronie nieruchomości przed ewentualnym zalaniem – po to, by nie narażać się na duże wydatki związane z koniecznością przeprowadzenia remontu. Zanim jednak zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie mieszkania, poznaj najważniejsze informacje.

Ubezpieczenie od zalania mieszkania

Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2017 roku, aż 8 na 10 Polaków decyduje się wykupić ubezpieczenie mieszkania / domu. Chociaż zakres polis jest zróżnicowany, największą popularnością – poza ubezpieczeniem murów – cieszy się ubezpieczenie od zalania mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – zakres

Ubezpieczenie od zalania mieszkania to polisa, której zakres obejmuje przede wszystkim szkody wyrządzone przez osoby trzecie oraz szkody spowodowane czynnikami atmosferycznymi. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie wówczas, gdy sąsiad zaleje nieruchomość lub dojdzie do powodzi i podtopienia budynku.

Jak ubezpieczyć mieszkanie od zalania?

Zastanawiając się, jak ubezpieczyć mieszkanie od zalania, trzeba przede wszystkim porównać dostępne oferty. Przypadkowa polisa może bowiem oznaczać dość wąski zakres ochrony oraz niską sumę ubezpieczenia. W efekcie ubezpieczenie, gdy dojdzie do szkody, nie zapewni odszkodowania w optymalnej wysokości.

Chcąc mieć pewność, że wybrana polisa będzie odpowiadała na potrzeby i oczekiwania, ubezpiecz mieszkanie z Rankomat.pl. To internetowa porównywarka, w której znajdziesz polisy w atrakcyjnych cenach – już od 89 zł rocznie.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Zdarzają się sytuacje, kiedy właściciel nieruchomości zgłasza się po odszkodowanie i otrzymuje decyzję odmowną. Dzieje się tak, ponieważ najprawdopodobniej zgłoszona szkoda należy do tzw. wyłączeń.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania wówczas, gdy np. szkoda powstała na skutek:

  • zalania wodą w przypadku uszkodzonego dachu, niewłaściwego stanu rynien, otworów dachowych, itp.
  • nieszczelności urządzeń wodnokanalizacyjnych lub innych instalacji – gdy właściciel nieruchomości odpowiedzialny jest za ich zły stan
  • zastosowania nieprawidłowych materiałów budowlanych.

Dlatego przed podpisaniem umowy, warto zapoznać się z OWU – ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i niezasadnych roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.