Przymierzając się do budowy domu, należy przemyśleć wszystkie kwestie związane z planowaną inwestycją. Niestety często jest tak, że właściciele powstającej posesji nie przewidzieli wszystkiego lub co gorsza zlekceważyli dobre rady innych. Powód? Zaoszczędzić trochę pieniędzy, bo przecież ubezpieczenie niewybudowanego jeszcze domu to fanaberia. Okazuje się, że na takim myśleniu można się mocno przejechać.
Gdy Polską wstrząsnęła seria burz, silnych deszczów i podtopień, media prześcigiwały się w publikowaniu materiałów o zalanych terenach. Nikogo to nie zdziwiło, bowiem tak się dzieje po każdej pogodowej katastrofie np. po ubiegłorocznym ataku porywistego wiatru, orkanu Ksawerego. Wichura uszkodziła domy, samochody, wyrywała drzewa, zniszczyła wiele instalacji elektrycznych i wiele innych. O ile po usłyszeniu w telewizji o kolejnej nieszczęśliwej rodzinie, której żywioł odebrał dobytek całego życia, kiwamy ze współczuciem głową, o tyle nie zastanawiamy się co muszą przeżywać właściciele domów w budowie, którzy również wiele stracili.
Budujesz dom? Ubezpiecz budowę!
Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Budowa naszego domu powoli zmierza do końca. Jesteśmy już zadowoleni z pierwszych rezultatów, podliczamy koszty i upewniamy się ile zostało jeszcze do zrobienia. I wtedy przychodzi zła pogoda. Podtopienie, kolejna silna wichura, pożar. Całą pracę nad budową domu szlag trafia, bo… nie byłeś ubezpieczony.
Dotychczasowa praca może obrócić się wniwecz, jeśli nie miałeś odpowiedniego zabezpieczenia na losowe sytuacje. Okazuje się, że ubezpieczenie domu w trakcie budowy nie było takim głupim pomysłem jak ci się z początku wydawało. Aby nie być kolejnym Polakiem mądrym po szkodzie, warto już na etapie przygotowań do rozpoczęcia budowy zadbać o odpowiednią ochronę budowanej posesji.
Możliwe sposoby ubezpieczenia
Ubezpieczenie domu w budowie różni się od standardowej polisy dla już wybudowanej nieruchomości. W przypadku domu w budowie zakres ubezpieczenia obejmuje tylko i wyłącznie zdarzenia losowe czyli: pożar, powódź, huragan, ubezpieczenie piorunu, grad, lawina, obsuwanie się ziemi. Z ochrony wyłączone jest zwykle ryzyko związane z kradzieżą materiałów budowlanych, elementów składowych nieruchomości itd. Ponadto, odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę ogranicza się do wysokości kosztów poniesionych na budowę – na podstawie faktur za wykonane roboty budowlane. Warto zwrócić też uwagę na inne wyłączenia np. wyłączenie dotyczące błędu w sztuce budowlanej czy niedbałego wykonania robót budowlanych przez opłaconych wykonawców.
Mimo pewnych ograniczeń warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia nieruchomości takiego jak ubezpieczenie domu w trakcie budowy. Tym bardziej, że coraz częściej ubezpieczenie domu w trakcie budowy staje się wymaganym zabezpieczeniem kredytu bankowego udzielanego na budowę domu. Zatem niedługo może się okazać, że tak czy owak, większość osób podejmujących kredyt w banku musi takową polisę zakupić.
Źródło zdjęcia: weekendfm.pl