Jak mogę ubezpieczyć dom letniskowy?

Niejeden Polak zainwestował w domek letniskowy na swojej działce, aby mieć gdzie spędzać urlop. Po wakacjach działkowicze opuszczają swoje małe nieruchomości na bardzo długo, nieraz na cały rok. Dlatego istotną kwestią jest zakupienie właściwej polisy nieruchomości, która uchroni domek letniskowy przed dewastacją, kradzieżami czy zdarzeniami losowymi. Jaką ochronę wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia?

Zakup ubezpieczenia nieruchomości powinien być dla właściciela domku letniskowego oczywistością. Może nie przechowuje w nim drogocennych przedmiotów, ale w końcu nie o to chodzi. Budowa domku też była pewną inwestycją. Opuszczony przez większą część roku domek letniskowy łatwo może paść ofiarą wandali, złodziei albo… natury. Nikogo nie ucieszy niespodziewany widok zniszczeń i uszkodzeń.

ubezpieczenie mieszkania

Zakres ubezpieczenia domku letniskowego

Ubezpieczyciele proponują właścicielom małych nieruchomości takich jak domki letniskowe szeroki i elastyczny zakres ubezpieczenia. Polisa nieruchomości może obejmować nie tylko sam dom letniskowy, lecz również towarzyszącą mu zabudowę:

1. budynki gospodarcze,
2. obiekty małej architektury np. altanki,
3. ogrodzenie działki,
4. elementy stałe (meble, drzwi, okna, piece, urządzenia wodno-kanalizacyjne),
5. mienie ruchome (meble, odzież, zapasy gospodarstwa domowego, sprzęt turystyczny itd.).

Zakres standardowych ryzyk ubezpieczeniowych obejmuje:

1. ogień,
2. uderzenie pioruna,
3. eksplozję,
4. powódź,
5. upadek statku powietrznego,
6. śnieg,
7. grad,
8. huragan,
9. zalanie,
10. osuwanie i zapadanie się ziemi,
11. lawinę,
12. uderzenie pojazdu,
13. trzęsienie ziemi,
14. upadek drzew lub masztów.

W przypadku ruchomego mienia mieszczącego się w domku letniskowym, budynku gospodarczym bądź piwnicy, ochroną ubezpieczeniową mogą zostać objęte także szkody z tytułu kradzież z włamaniem oraz ryzyko wandalizmu.

Zanim kupisz, upewnij się, że spełniasz potrzebne wymogi

Zanim jednak właściciel domku letniskowego ochoczo zacznie przeglądać oferty towarzystw, warto uświadomić sobie, że ubezpieczyciele stawiają również wymogi. Ich niespełnienie oznacza brak ochrony lub jej nieskuteczność (a wtedy tym bardziej nie ma po co wydawać pieniędzy). Zobacz na jakie wymogi musisz zwrócić uwagę:

  • Ściany, podłogi, stropy lub dachy muszą być tak zamocowane i osadzone tak, że nie jest możliwe ich zdemontowanie, bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia tych elementów.
  • Wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby nie był możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.
  • Okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, że ich wyłamanie lub wyważenie nie jest możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.
  • Co ważne drzwi zewnętrzne do domu letniskowego muszą być zamknięte na co najmniej jeden zamek, a drzwi zewnętrzne do budynku gospodarczego muszą być zamknięte na zamek lub kłódkę.
  • Domek nie może stać bez fundamentów.
  • Ubezpieczenie nie zadziała, jeśli domek letniskowy powstał bez projektu stworzonego przez specjalistę, a to właśnie zła konstrukcja była powodem szkody.

Zakup ubezpieczenia domku letniskowego musi być dobrze przemyślany. Nie kupuj byle polisy, ale najpierw uważnie przejrzyj warunki ubezpieczenia i upewnij się że dobrze wybrałeś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.